Czym jest sklep w modelu dropshipping? Jakie są najczęstsze błędy? Jak zacząć? Kompleksowe informacje o optymalizacji sklepów.
Warto również pamiętać, że dropshipping to sprzedaż produktów w cenie ustalonej przez producenta, gdzie wypłata jest adekwatna do umówionej wartości procentowej od obrotu (w tym przypadku producent jest pracodawcą, a osoby sprzedające i reklamujące poszczególne towary są jego pracownikami).
Aby skutecznie sprzedawać swoje produkty właściciel powinien dysponować szeroką wiedzą na temat prowadzenia działalności (funkcjonowanie ZUS, podatki, dokumenty sprzedaży), pozycjonowania sklepów internetowych oraz polityki prywatności (RODO) w celu przygotowania regulaminu. Powyższe działania zazwyczaj zleca się profesjonalistom, jednak podstawowa wiedza jest potrzebna, aby nie zostać oszukanym na rynku zleceniobiorców.
W celu prowadzenia sklepu internetowego dropshipping z sukcesem powinno być się nastawionym na ciągłe zdobywanie wiedzy z różnych dziedzin (od księgowości, przez pozycjonowanie i skuteczny marketing, aż po kwestie prawnicze). W początkowej fazie przygotowań do sprzedaży internetowej w przedstawionym modelu - kluczowym czynnikiem jest wybór odpowiedniego magazynu umożliwiającego sprzedaż produktów wysokiej jakości, z odpowiednią marżą oraz poszanowaniem klientów. Tylko jak dokonać odpowiedniego wyboru?
Wraz z założeniem sklepu internetowego pod dropshipping kluczowym elementem jest wybór odpowiedniej hurtowni zapewniającej m.in.: wysoki poziom obsługi klienta, terminowość oraz produkty dobrej jakości oraz intuicyjną platformę b2b, pozwalającą na składanie zamówień online. Warto sprawdzić również ilość zintegrowanych sklepów z poszczególnymi dostawcami w celu zweryfikowania wiarygodności hurtowni. Jest to bardzo ważne z tego względu, że niektórzy dostawcy zamawiają produkt dopiero złożonym zamówieniu i taki zabieg może trwać w skrajnych przypadkach nawet do kilku miesięcy, co negatywnie wpływa na zadowolenie klientów.
Nieprofesjonalnym zabiegiem marketingowym wielu hurtowni jest wrzucanie do paczek swoich ulotek w celu zareklamowania się oraz późniejszej sprzedaży po cenach niższych, niż detaliczne. Przy wyborze odpowiedniego dostawcy warto wyeliminować hurtownie nowopowstałe, ponieważ mogą one nie dawać rady z obsługą zamówień, a dodatkowo istnieje możliwość, że nie będą mieć na stanie wystarczającej ilości towaru, co w konsekwencji może przełożyć się na opóźnienie w realizacji danego zamówienia
W pierwszej kolejności powinno się sprawdzić opinie na temat wybranych dostawców, zamówić produkt testowy, aby zobaczyć jego jakość wykonania itp. Po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich informacji można przejść do meritum i dowiedzieć się, dlaczego ponad 90% sklepów w modelu dropshipping upada – skupienie wymagane!
W przypadku stworzenia tradycyjnego sklepu internetowego (bez formuły dropshipping) wymagane jest dodanie wybranych produktów, a następnie ich poprawne opisanie. W modelu dropshipping towary zazwyczaj są importowane skryptem , a wszystkie materiały otrzymuje się od producenta lub importera. W konsekwencji dostarczane są skopiowane treści, nagłówki, atrybuty alt, meta tytuły, zdjęcia, opisy oraz linki (URL), po czym wszystko zostaje wgrane na stronę.
Paradoksem jest, że właściciele sklepów internetowych w formule dropshipping chcą osiągnąć sukces sprzedażowy, a jedyne na czym opierają handel to konkurencyjne ceny. Tkwią również w błędnym przekonaniu, że jeśli klient wpisze frazę pt.: “łóżko xyz”, to znajdą się w top 10 wyszukiwarki Google i użytkownik po prostu od nich kupi, a machina powoli będzie się napędzać. Powyższa metoda nie ma racji bytu z tego względu, że jeśli jest 1 000 osób korzystających z usług danej hurtowni - wszyscy otrzymają identyczne paczki produktów ze zduplikowanymi zdjęciami, treściami itp.
Dokładnie w ten sposób tworzony jest tzw. “duplicate content” uniemożliwiający widoczność w czołowych miejscach wyszukiwarki. W konsekwencji jedyną osobą, która faktycznie może na tym skorzystać jest producent (pozycja jego witryny w wyszukiwarce umacnia się poprzez powielone treści widniejące w sąsiednich sklepach dropshippingowych.
Zduplikowane treści nie zwiększą pozycji sklepu internetowego w wyszukiwarce, ale mogą pomóc klientowi w zapoznaniu się z produktem - jest to jedyna korzyść wynikająca z posiadania powielonych opisów. Warto pamiętać, że wszystkie sklepy zajmujące się sprzedażą danego produktu, które na swojej witrynie dysponują treściami pochodzącymi bezpośrednio od producenta - znajdują się na samym końcu wyników wyszukiwania. Wynika to z tego względu, że firm działających w modelu dropshipping i sprzedających ten sam produkt może być nawet kilka tysięcy. Faktem jest, że ludzie wolą wpisać urozmaiconą frazę w wyszukiwarkę Google, niż zajrzeć na 2 stronę wyników wyszukiwania, co pokazuje, że tylko i wyłącznie firmy, które są w TOP 10 zarabiają jakiekolwiek pieniądze z organicznych SERPÓW (wyniki wyszukiwania na wybrane słowa kluczowe).
W przypadku zaimportowania skryptem 10 000 produktów początkujący właściciele sklepów internetowych pod dropshipping w większości nie poradzą sobie z regularnym kontrolowaniem produktów, które m.in. zostały wycofane z produkcji. Automatycznie wgrane zdjęcia produktów z tymi samymi tytułami, linkami oraz opisami (alt + title) są bezużyteczne pod kątem widoczności w Google. Jakby tego było mało - najlepiej sprzedające się produkty mogą być np. na końcu sklepu internetowego i odwrotnie. Próbując swoich sił w dropshippingu w powyższy sposób - bankructwo jest murowane, ponieważ konkurencja, która ma większość podstawowych aspektów pod kontrolą wygryzie laików bez najmniejszego problemu.
Większość osób uważa, że wystarczy prawidłowo ustawić kampanię produktową w Google, zapłacić najwięcej i być na pierwszym miejscu, po czym hurtowo sprzedawać zamówione towary i zarabiać bez wysiłku, kontrolując jedynie kampanię Google ADS. Otóż konieczne jest zadbanie o unikalne zdjęcia, opisy produktów oraz cały UX (user experience) sklepu internetowego. Powinno być to priorytetem z tego względu, że jeśli na frazę “łóżko xyz” będą ustawione 3 kampanie produktowe w Google z tymi samymi treściami i niczym nie wyróżniającym się UX firmy – klient wybierze tę działalność, która pokazuje najniższą cenę, a nie powinno być to zasadniczym kryterium wyboru.
Dropshipping powinno się traktować jak klasyczną sprzedaż, ale bez konieczności inwestowania we własny magazyn oraz każdorazowego wychodzenia na pocztę w celu wysyłki. Sklep internetowy w przedstawionym modelu biznesowym wymaga inwestycji gotówki z bardzo dużym nakładem na marketing.
Reasumując, dla każdego produktu należy zrobić unikalny opis pod SEO, dostosować nagłówki, meta opisy/tytuły, linki (URL) oraz najlepsze zdjęcia. Dlatego zamiast 10 000 produktów, których stany magazynowe oraz ceny ciężko kontrolować warto wybrać 10 kategorii, w których będzie po 100 produktów (co w konsekwencji daje 1 000 produktów) i zadbać o poprawną segregację, unikalne opisy oraz UX firmy.
W przypadku samodzielnych działań wymaga to jednak sporych nakładów pracy, ale zawsze można zatrudnić copywriterów SEO, którzy znają się na opisach produktowych. Tylko jaką kwotę należy zarezerwować?
Ceny opisów mogą się różnić w zależności od firmy wykonującej zlecenie oraz od nakładu obowiązków tj.: wstawienie treści na stronę, wykonanie meta tytułów oraz meta opisów (są one krótkie i kosztują w granicach 1 zł za opis).
Reasumując, rozpoczęcie przygody z dropshippingiem jest proste, ale utrzymanie się na rynku z sukcesem wręcz przeciwnie. Oprócz konkurencyjnych cen trzeba przede wszystkim umieć prawidłowo ustawić kampanię produktową w wyszukiwarce, zrobić poprawne opisy produktowe, linkowanie wewnętrzne/zewnętrzne oraz przyciągający UX sklepu. Konkurencja w dropshippingu jest ogromna, więc trzeba się wyróżniać, żeby nie zbankrutować i tego właśnie dotyczy kolejny podtytuł, czyli ochrona sklepu internetowego dropshipping przed bankructwem!
Po wykonaniu m.in.: opisów produktów, meta tytułów oraz linków (URL) warto przejść do następnego kroku – optymalizacji sklepu internetowego pod kątem UX (user experience). Oznacza to, że witryna musi być dostosowana do klienta w taki sposób, że będzie on mógł bezproblemowo poruszać się po sklepie internetowym bez napotykania na ślepe zaułki oraz budzące niepokój elementy, które będą mogły skutkować rezygnacją z zakupów.
Wywołanie pozytywnych doświadczeń użytkowników to kluczowy element w celu pozyskania zaufania klientów, większej konwersji, podwyższenia reputacji firmy oraz wypracowania przewagi nad konkurencją, która ogranicza się tylko i wyłącznie do zaimportowania produktów ze zduplikowanymi opisami oraz niedopracowanym UX. Sklep internetowy stworzony na potrzeby dropshippingu powinien być intuicyjny, atrakcyjny wizualnie oraz przyjemny w użytkowaniu.
W dzisiejszym artykule można było poznać przyczyny bankructwa wielu sklepów internetowych, dowiedzieć się czym jest dropshipping oraz “duplicate content”, a także przeanalizować kluczowe elementy stojące za sukcesem skutecznej sprzedaży w przedstawionym modelu biznesowym. Dodatkowo wyjaśniony został skrupulatnie temat dot. wyboru hurtowni, definicji dropshippingu oraz pozostałych elementów, na które warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem przygody ze sprzedażą internetową w modelu dropshipping.
Możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez wiadomość e-mail lub telefon:
+48 660 043 353