Sklep w modelu dropshipping – jak wyprzedzić konkurencję?
powrót na blog

Czym jest sklep w modelu dropshipping? Jakie są najczęstsze błędy? Jak zacząć? Kompleksowe informacje o optymalizacji sklepów.

Czym jest sklep w modelu dropshipping?

Sklep w modelu dropshipping to nowoczesne rozwiązanie, na które decydują się początkujący sprzedawcy nie posiadający swojego magazynu oraz środków na hurtowy zakup produktów. Wraz z założeniem sklepu pod dropshipping odchodzą problemy dot. pozyskiwania towarów oraz wysyłki zamówień, ponieważ tym wszystkim zajmuje się hurtownia. Głównym zadaniem właściciela sklepu internetowego w przedstawionym modelu biznesowym jest kontrola zamówień, pozyskanie jak największej ilości klientów i ciągłe zwiększanie sprzedaży.

3 sposoby na skuteczne zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym dropshipping

Warto również pamiętać, że dropshipping to sprzedaż produktów w cenie ustalonej przez producenta, gdzie wypłata jest adekwatna do umówionej wartości procentowej od obrotu (w tym przypadku producent jest pracodawcą, a osoby sprzedające i reklamujące poszczególne towary są jego pracownikami).

Co przemawia za sprzedażą w modelu dropshipping?

Aby skutecznie sprzedawać swoje produkty właściciel powinien dysponować szeroką wiedzą na temat prowadzenia działalności (funkcjonowanie ZUS, podatki, dokumenty sprzedaży), pozycjonowania sklepów internetowych oraz polityki prywatności (RODO) w celu przygotowania regulaminu. Powyższe działania zazwyczaj zleca się profesjonalistom, jednak podstawowa wiedza jest potrzebna, aby nie zostać oszukanym na rynku zleceniobiorców.


W celu prowadzenia sklepu internetowego dropshipping z sukcesem powinno być się nastawionym na ciągłe zdobywanie wiedzy z różnych dziedzin (od księgowości, przez pozycjonowanie i skuteczny marketing, aż po kwestie prawnicze). W początkowej fazie przygotowań do sprzedaży internetowej w przedstawionym modelu - kluczowym czynnikiem jest wybór odpowiedniego magazynu umożliwiającego sprzedaż produktów wysokiej jakości, z odpowiednią marżą oraz poszanowaniem klientów. Tylko jak dokonać odpowiedniego wyboru?

Dlaczego wybór odpowiedniej hurtowni to jeden z kluczowych elementów handlu w dropshippingu?

Wraz z założeniem sklepu internetowego pod dropshipping kluczowym elementem jest wybór odpowiedniej hurtowni zapewniającej m.in.: wysoki poziom obsługi klienta, terminowość oraz produkty dobrej jakości oraz intuicyjną platformę b2b, pozwalającą na składanie zamówień online. Warto sprawdzić również ilość zintegrowanych sklepów z poszczególnymi dostawcami w celu zweryfikowania wiarygodności hurtowni. Jest to bardzo ważne z tego względu, że niektórzy dostawcy zamawiają produkt dopiero złożonym zamówieniu i taki zabieg może trwać w skrajnych przypadkach nawet do kilku miesięcy, co negatywnie wpływa na zadowolenie klientów.


Nieprofesjonalnym zabiegiem marketingowym wielu hurtowni jest wrzucanie do paczek swoich ulotek w celu zareklamowania się oraz późniejszej sprzedaży po cenach niższych, niż detaliczne. Przy wyborze odpowiedniego dostawcy warto wyeliminować hurtownie nowopowstałe, ponieważ mogą one nie dawać rady z obsługą zamówień, a dodatkowo istnieje możliwość, że nie będą mieć na stanie wystarczającej ilości towaru, co w konsekwencji może przełożyć się na opóźnienie w realizacji danego zamówienia

Na co zwrócić uwagę przy wyborze profesjonalnej hurtowni pod dropshipping?


W pierwszej kolejności powinno się sprawdzić opinie na temat wybranych dostawców, zamówić produkt testowy, aby zobaczyć jego jakość wykonania itp. Po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich informacji można przejść do meritum i dowiedzieć się, dlaczego ponad 90% sklepów w modelu dropshipping upada – skupienie wymagane!

Dlaczego ponad 90% sklepów w modelu dropshipping upada? - najczęstsze błędy i powody

W przypadku stworzenia tradycyjnego sklepu internetowego (bez formuły dropshipping) wymagane jest dodanie wybranych produktów, a następnie ich poprawne opisanie. W modelu dropshipping towary zazwyczaj są importowane skryptem , a wszystkie materiały otrzymuje się od producenta lub importera. W konsekwencji dostarczane są skopiowane treści, nagłówki, atrybuty alt, meta tytuły, zdjęcia, opisy oraz linki (URL), po czym wszystko zostaje wgrane na stronę.


Paradoksem jest, że właściciele sklepów internetowych w formule dropshipping chcą osiągnąć sukces sprzedażowy, a jedyne na czym opierają handel to konkurencyjne ceny. Tkwią również w błędnym przekonaniu, że jeśli klient wpisze frazę pt.: “łóżko xyz”, to znajdą się w top 10 wyszukiwarki Google i użytkownik po prostu od nich kupi, a machina powoli będzie się napędzać. Powyższa metoda nie ma racji bytu z tego względu, że jeśli jest 1 000 osób korzystających z usług danej hurtowni - wszyscy otrzymają identyczne paczki produktów ze zduplikowanymi zdjęciami, treściami itp.


Dokładnie w ten sposób tworzony jest tzw. “duplicate content” uniemożliwiający widoczność w czołowych miejscach wyszukiwarki. W konsekwencji jedyną osobą, która faktycznie może na tym skorzystać jest producent (pozycja jego witryny w wyszukiwarce umacnia się poprzez powielone treści widniejące w sąsiednich sklepach dropshippingowych.

Zduplikowane opisy produktów

Zduplikowane treści nie zwiększą pozycji sklepu internetowego w wyszukiwarce, ale mogą pomóc klientowi w zapoznaniu się z produktem - jest to jedyna korzyść wynikająca z posiadania powielonych opisów. Warto pamiętać, że wszystkie sklepy zajmujące się sprzedażą danego produktu, które na swojej witrynie dysponują treściami pochodzącymi bezpośrednio od producenta - znajdują się na samym końcu wyników wyszukiwania. Wynika to z tego względu, że firm działających w modelu dropshipping i sprzedających ten sam produkt może być nawet kilka tysięcy. Faktem jest, że ludzie wolą wpisać urozmaiconą frazę w wyszukiwarkę Google, niż zajrzeć na 2 stronę wyników wyszukiwania, co pokazuje, że tylko i wyłącznie firmy, które są w TOP 10 zarabiają jakiekolwiek pieniądze z organicznych SERPÓW (wyniki wyszukiwania na wybrane słowa kluczowe).


W przypadku zaimportowania skryptem 10 000 produktów początkujący właściciele sklepów internetowych pod dropshipping w większości nie poradzą sobie z regularnym kontrolowaniem produktów, które m.in. zostały wycofane z produkcji. Automatycznie wgrane zdjęcia produktów z tymi samymi tytułami, linkami oraz opisami (alt + title) są bezużyteczne pod kątem widoczności w Google. Jakby tego było mało - najlepiej sprzedające się produkty mogą być np. na końcu sklepu internetowego i odwrotnie. Próbując swoich sił w dropshippingu w powyższy sposób - bankructwo jest murowane, ponieważ konkurencja, która ma większość podstawowych aspektów pod kontrolą wygryzie laików bez najmniejszego problemu.

Kampanie produktowe w wyszukiwarce Google

Większość osób uważa, że wystarczy prawidłowo ustawić kampanię produktową w Google, zapłacić najwięcej i być na pierwszym miejscu, po czym hurtowo sprzedawać zamówione towary i zarabiać bez wysiłku, kontrolując jedynie kampanię Google ADS. Otóż konieczne jest zadbanie o unikalne zdjęcia, opisy produktów oraz cały UX (user experience) sklepu internetowego. Powinno być to priorytetem z tego względu, że jeśli na frazę “łóżko xyz” będą ustawione 3 kampanie produktowe w Google z tymi samymi treściami i niczym nie wyróżniającym się UX firmy – klient wybierze tę działalność, która pokazuje najniższą cenę, a nie powinno być to zasadniczym kryterium wyboru.


Dropshipping powinno się traktować jak klasyczną sprzedaż, ale bez konieczności inwestowania we własny magazyn oraz każdorazowego wychodzenia na pocztę w celu wysyłki. Sklep internetowy w przedstawionym modelu biznesowym wymaga inwestycji gotówki z bardzo dużym nakładem na marketing.


Reasumując, dla każdego produktu należy zrobić unikalny opis pod SEO, dostosować nagłówki, meta opisy/tytuły, linki (URL) oraz najlepsze zdjęcia. Dlatego zamiast 10 000 produktów, których stany magazynowe oraz ceny ciężko kontrolować warto wybrać 10 kategorii, w których będzie po 100 produktów (co w konsekwencji daje 1 000 produktów) i zadbać o poprawną segregację, unikalne opisy oraz UX firmy.


W przypadku samodzielnych działań wymaga to jednak sporych nakładów pracy, ale zawsze można zatrudnić copywriterów SEO, którzy znają się na opisach produktowych. Tylko jaką kwotę należy zarezerwować?

Dropshipping – ceny za wykonanie unikalnych opisów produktów pod SEO przez agencje copywriterskie na rok 2021


Ceny opisów mogą się różnić w zależności od firmy wykonującej zlecenie oraz od nakładu obowiązków tj.: wstawienie treści na stronę, wykonanie meta tytułów oraz meta opisów (są one krótkie i kosztują w granicach 1 zł za opis).


Reasumując, rozpoczęcie przygody z dropshippingiem jest proste, ale utrzymanie się na rynku z sukcesem wręcz przeciwnie. Oprócz konkurencyjnych cen trzeba przede wszystkim umieć prawidłowo ustawić kampanię produktową w wyszukiwarce, zrobić poprawne opisy produktowe, linkowanie wewnętrzne/zewnętrzne oraz przyciągający UX sklepu. Konkurencja w dropshippingu jest ogromna, więc trzeba się wyróżniać, żeby nie zbankrutować i tego właśnie dotyczy kolejny podtytuł, czyli ochrona sklepu internetowego dropshipping przed bankructwem!

Jak prawidłowo podejść do tematu sprzedaży internetowej i nie zbankrutować - sklepy w modelu dropshipping a UX

Po wykonaniu m.in.: opisów produktów, meta tytułów oraz linków (URL) warto przejść do następnego kroku – optymalizacji sklepu internetowego pod kątem UX (user experience). Oznacza to, że witryna musi być dostosowana do klienta w taki sposób, że będzie on mógł bezproblemowo poruszać się po sklepie internetowym bez napotykania na ślepe zaułki oraz budzące niepokój elementy, które będą mogły skutkować rezygnacją z zakupów.


Sklep internetowy zgodny z UX – kluczowe elementyWywołanie pozytywnych doświadczeń użytkowników to kluczowy element w celu pozyskania zaufania klientów, większej konwersji, podwyższenia reputacji firmy oraz wypracowania przewagi nad konkurencją, która ogranicza się tylko i wyłącznie do zaimportowania produktów ze zduplikowanymi opisami oraz niedopracowanym UX. Sklep internetowy stworzony na potrzeby dropshippingu powinien być intuicyjny, atrakcyjny wizualnie oraz przyjemny w użytkowaniu.

Sklepy w formule dropshipping – podsumowanie

W dzisiejszym artykule można było poznać przyczyny bankructwa wielu sklepów internetowych, dowiedzieć się czym jest dropshipping oraz “duplicate content”, a także przeanalizować kluczowe elementy stojące za sukcesem skutecznej sprzedaży w przedstawionym modelu biznesowym. Dodatkowo wyjaśniony został skrupulatnie temat dot. wyboru hurtowni, definicji dropshippingu oraz pozostałych elementów, na które warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem przygody ze sprzedażą internetową w modelu dropshipping.

Bezpłatna konsultacja

Zostaw nam swoje dane, a my oddzwonimy do Ciebie i postaramy się odpowiedzieć na Twoje problemy i zaproponować Ci rozwiązania w oparciu o nasze doświadczenie.

Starannie dobieramy partnerów Duże wyzwania wymagają odważnych kontrahentów. Zaufały nam marki takie jak:
Pozwól sobie pomóc Napisz do nas. Umówimy się na niezobowiązującą rozmowę.
Wypełnij proszę wszystkie pola.
Dziękujemy za wiadomość. Odezwiemy się najszybciej jak będzie to możliwe.

Możesz również skontaktować się z nami bezpośrednio poprzez wiadomość e-mail lub telefon:

+48 660 043 353
mateusz@codingisthinking.com